אודות מוזיאון בית ראשונים

בעיר הרצליה בין בטון כבישים ומלט, הרחק מעמל חיי היום יום ושאונם, בתוך גן נוסטלגי ועצים עתיקים, שציפורי שיר מתעופפות בין ענפיהם, ניצב בית קטן-גדול. זהו שריד מהרצליה בראשיתה.

בבית הזה, שהיה משכנם של משפחת צ'יז'יק, מחלוצי העיר ובוניה, ממוקם מוזיאון וארכיון שיפרשו בפניכם 94 שנים של חיים, עבודה, חיי חברה ותרבות מיום הקמת העיר ועד היום הזה.

"בית ראשונים" – מוזיאון לתולדות הרצליה, מנציח את שנותיה הראשונות של העיר בתצוגה קבועה ובתיעוד ארכיוני נרחב. המושבה הרצליה נוסדה בכ"ו תרפ"ה 23 בנובמבר 1924.

עליית המתיישבים הראשונים על הקרקע ובניית הצריף הראשון מסמלים את האמונה בחזון הציוני ואת תחילתה של הרצליה שהפכה לעיר בישראל ב-11 באפריל 1960.

המוזיאון הוקם בבית שהיה ביתם של משפחת צ'יז'יק, מוקף גן בוטני מהריב ופורח של עצי פרי וצמחי ארץ ישראל שננטעו ע"י אבי המשפחה, ברוך צ'יז'יק. כמו כן, מצויים בגן כלים חקלאיים מתקופת תחילת המושבה, אשר נתרמו ע"י דני גדלין – אספן יליד הרצליה המשמש גם מדריך מתנדב במוזיאון.

על מרפסת הבית ניצבת דמותו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל, האב הרוחני של העיר, אשר בעצם הקמתה הגשימה את חזונו. דמותו עוצבה על-פי הצילום המפורסם "הרצל במרפסת המלון בבזל".

תצוגת הקבע כוללת את הדברים הבאים: א. שחזור צריף הראשונים שאפיין צורת החיים בשנים הראשונות במושבה.

ב. שחזור חדר מגורים משנות הארבעים (המעבר למגורי קבע).

ג. כלי עבודה של בעלי המקצועות הרווחים במושבה (סנדלר, נפח, נגר וכולי).

ד. ציר זמן תלת שכבתי המציג את ההתרחשויות ההיסטוריות החשובות בעולם, בארץ-ישראל ובהרצליה במקביל.

ה. חדר תצוגת ענף הפרדסנות (הענף העיקרי עליו התבססה המושבה בשנותיה הראשונות).

ו. קיר בנימין זאב הרצל וסמלה של הרצליה.

ז. ויטרינת עתיקות אפולוניה.

ז. תצוגת תחום החינוך וחיי התרבות והקהילה במושבה.

ח. חדר העפלה וההגנה.

בקומה השנייה של המוזיאון ישנו אודיטוריום, אשר שופץ וחודש לאחרונה, בו מתקיימות פעילויות חינוכיות וכן ימי עיון והרצאות לקהל הרחב במסגרת שיתוף פעולה עם מחלקות שונות בעיריית הרצליה.

*המוזיאון מונגש לבעלי מוגבלויות